Türkiye’de Şeker Üretiminin Tarihsel Gelişimi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte halkın ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında gelen ve “üç beyaz” olarak anılan un, şeker ve pamuk (pamuklu bez) üretimine özel bir önem verilmiştir. Ülkemizin ilk şeker fabrikası olan Alpullu şeker fabrikası, 26 Kasım 1926 tarihinde işletmeye açılmış ve ilk Türk şekeri üretilmiştir.

1950’li yıllara kadar Uşak, Alpullu, Eskişehir ve Turhal şeker fabrikalarında şeker üretimi gerçekleştirilirken, ülke nüfusunun artması ve ihtiyacın yerli üretimle karşılanması amacıyla bu fabrikalara yenileri eklenmiştir. 1950’li yıllarda 11, 1960’lı yıllarda iki, 1977 yılında bir, 1980’li yıllarda altı birtanedide1983'de Bor Şeker Fabrikasıdır, 1990’lı yıllarda üç, 2001 yılında bir şeker fabrikasının daha üretimi geçmesiyle, hem şeker pancarı tarımı yaygınlaşmış hem de şeker üretimi artmıştır.

Günümüzde sakaroz kökenli pancar şekeri üretiminin yanı sıra nişasta bazlı şeker üretimi de yapılmaktadır. Hammadde olarak mısır kullanılarak gerçekleştirilen NBŞ ürünleri, doğrudan tüketilmemekte, şekerli mamul sanayinde girdi olarak kullanılmaktadır. Son olarak NBŞ kotasının %50 oranında düşürülmesi ile birlikte, ülkemizin şeker ihtiyacının %97,5’i pancar şekeri, %2,5’i NBŞ ile karşılanmaktadır.

Çiftçi Portal
Whatsapp Destek Hattı